• Per. May 30th, 2024

Bir iskeleye bağlı iken baş üstünde ve kıçta tekneler bağlı ise, hele rüzgâr da tekneyi iskeleye basıyorsa iskeleden hasarsız ayrılmak düşündürücü olabilir. Bu tür durumlarda aşağıdaki manevra çok işe yarar.

  • 1- Başa usturmaça döşeyin. Birden çok usturmaça koyun ve başa oldukça yakın olsunlar. İskele alabanda ile ileri yol verin. Teknenin başı iskeleye usturmaçalar ile dayanırken kıçı iskeleden ayrılacaktır.
  • 2- Kıçının yeteri kadar uzaklaştığına emin olduktan sonra dublin olarak bağlı olan halatı tekne başından alın (bir yardımcınız olması iyi olur). Bu manevrada rüzgârın ne kadar etkili olduğunu ve pervanenizin tornistanda tekneyi hangi yöne ittiğini dikkate alın. Yani tornistan verildiğinde teknenin kıçı iskeleye doğru gitmektedir. Bu nedenle tekne kıçı biraz fazla açılmıştır. Tornistan verin. Teknenin kıçı iskeleye döneceği için tekne düzelecek ve geçide uygun pozisyona gelecektir.
  • 3- Tornistan ile devam edin. Tekne hız kazandıkça dümen üzerinden su geçecek ve tekne dümen dinlemeye başlayacaktır. Eğer dümen dinlemesi zayıfsa boşa alarak dümen tutun. Aldığı güç ile tekne gitmeye devam edecek ve daha iyi dümen dinleyecektir. Gerekirse zaman zaman tornistan verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »