• Per. Şub 29th, 2024

Tekne sahipleri bazen açıkta buluşup teknelerini bir arada tutarak zaman geçirmek isterler. Bu son derece normal gibi görünen buluşmaların aslında bazı teknik sakıncalarının da olduğunu bilmek gerekir. Bu yazımızda alargada toplanan teknelerin dikkat etmeleri gereken önemli noktaları denizcilik açısından paylaşıyoruz.
Dostlarla randevulaşarak (borda bordaya bağlanıp) bir yerde toplanıp, sohbet etmek, başkalarının teknelerini nasıl donattığını görmek çok keyiflidir; yalnız bu iş denizciliğe pek sığmadığından, dikkatli olup aklıselimi elden bırakmamak da gerekir.
Borda bordaya bağlanmak birçok tekneye rahat gelir, çünkü sadece ortadaki demir atar, diğerleri ona bağlanır, rüzgâr ve akıntıyla salınır dururlar. Borda bordaya bağlanma işi yalnızca sakin havalarda ve gündüz yapılmalıdır. Toplanmışken rüzgâr çıkar, dalgalar kabarırsa, atılmış olan o tek demire aşırı yük binecektir. Ayrıca teknelerin birbirine göre hareketleri de arada kaç tane usturmaçanız olursa olsun tehlikeli olmaya başlar.
Bazen merkezdekinden sonra ikinci gelenlerin de demir atmış olduğuna rastlanır, yalnız bu durumda eğer rüzgâr değişecek olursa, karışmış demir halatlarından oluşan muhteşem bir sanat eseriyle baş başa kalırsınız. Çok iyi organizasyonların yapıldığı yerlerde, (rallilerde vb.) 20 ila 30 teknenin bir araya geldiği görülür, bu durumda tekneler, demirleri dışa doğru atılmış olarak büyük bir daire oluştururlar. Bu daha iyi bir yöntem olsa da, iyi planlama ve becerikli denizciler ister. Böyle bir toplulukta tüm teknelerin hep beraber ayrılana kadar yerlerinde kalmaları gerekir.
Bir toplanmaya katılmadan, başkıç (palamar) halatlarınızı ve çapraz (pürmeçe) halatınızı (kıçtan başa giden) hazır edin, usturmaçalarınız bordalarda olsun ve tekneniz yelkenliyse, gurcatalarınız yandaki teknenin armasına zarar vermeyecek şekilde yanaşmanız gerektiğini unutmayın.
Birçok teknenin gecelemek üzere bir araya geldiği tek demirde yatan toplanmalardan uzak durun. Eğer rüzgâr artacak olursa başlarının derde gireceği kesindir. Onlara yanaşmayıp, açıkta bir yerde tek başınıza demirlerseniz, daha rahat uyursunuz.
Tek başınıza demirlemişken rüzgarüstünüzde bir toplanma oluşuyorsa, uzaklaşıp gidin. Gece vakti demirleri birbirine karışmış, güvertelerinde insanların bağırıp çağrışarak hep beraberce üzerinize geldiği (ve sonra sizin de aralarına keyifle (!) karışacağınız) tekneler güruhundan uzakta, kendinize sakin bir yer bulun.

Bir yanıt yazın

Translate »