Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Bir Tekne Alırken…

Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Küçük bir tekne alırken dikkat edilecek birkaç nokta:

Yeni bir tekne alırken:

Yeni bir tekne almanın birçok avantajı vardır. Her şeyden önce garantilerle birlikte gelirler.  

İyi bir araştırma yapın:

Alacağınız tekne marka ve modeli ile ilgili iyi bir araştırma yapın. Lokal iletişim ve destek alabileceğiniz bayi ağı var mı? Size garanti ve satış sonrası hizmetler verebilecekler mi?

Deniz Testi:

Tekneyi mutlaka test sürüşü yaptıktan sonra alın.

Sigorta:

Tekneyi yakın zamanda almayı planlıyorsanız bir tekne sigortası yapan kuruluşla iletişime geçin. Tekne alımıyla birlikte aynı zamanda bu süreci de sonlandırın.

Finans:

Finans durumunuzu değerlendirin. Eğer gerekiyorsa tekne kredisi ile ilgili bilgileri edinerek iyi bir kredi avantajıyla tekne sahibi olabilirsiniz.

İkinci El Tekne Alırken:

Önce etraftaki daha sonra da internet ve gazete ilanlarında yer alan sizin düşündüğünüz segmentteki tekneleri değerlendirip seçenekleri azaltın.

Yeni bir teknede olduğu gibi mutlaka test sürüşüne çıkın. Konu hakkında bilginiz yeterli değilse bir arkadaşınızdan yardım isteyin.

Mutlaka motoru kontrol ettirin. Motor daha sonra ciddi sorunlara yol açarak keyfinizi kaçırabilir. Bunun için mutlaka bir servise ya da survey’e başvurarak tekneyi değerlendirin.

Eğer römork varsa mutlaka durumunu değerlendirin. Rulmanları ve frenleri kontrol edilmeli.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]