Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Benzin Kaynaklı Tehlikeler

Denizde Güvenlik, Tekne Motoru 1 Ocak 2015

Teknede benzinli motor kullanıyorsanız olası benzin kaynaklı tehlikeler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Benzin kaynaklı tehlikeler…
Benzinli motor kullanmanın tehlikeleri çoklukla abartılır ama bu kadar patlayıcı bir yakıta da yakından ilgi gösterilmesi gerekir. Havayla doğru oranda karıştırılan yarım çay bardağı benzin, birçok yatı parçalara ayırmaya yetecek kadar patlayıcı bir ortam yaratır.

Benzin Kaynaklı Tehlikeler

Benzin Kaynaklı Tehlikeler

Teknelerin birçoğunda ana motor için olmasa bile botun dıştan takması için benzin taşınır. Milyonlar mertebesinde demeyelim ama binlerce yelkenli ve motoryat benzinli motorlarla tahrik edilmekledir, buna karşılık benzin nedeniyle başı derde girenlerin sayısı birkaç taneyi geçmez.
Benzin buharı havadan ağırdır, otomobilinizde benzin kaçağı olursa buhar rüzgârla havaya karışarak dağılıp gider; buna karşılık, teknelerde benzer bir durumda buharlar içerdeki hava özellikle temizlenmedikçe inadına aşağı çöküp sintineye gizlenecektir.
Havada benzin kokusu olduğunda sizi uyaracak bir alarm sistemi satın alabilirsiniz ama ne kadar ararsanız arayın, en küçük orandaki benzin buharını bile algılayabilecek burnunuzdan iyisini bulamazsınız. O yüzden yapılabilecek en iyi öneri, marşa basmak dâhil, bir kıvılcıma neden olabilecek herhangi bir şey yapmadan önce sintineyi bir güzel koklamaktır.
Motor dairesinde, içeriye hava üfleyecek şekilde değil havayı dışarıya atmak için tasarlanmış bir fan bulunmalı ve marşa basılmadan önce en az 5 dakika çalıştırılmalıdır. Geziye çıkacaksanız beklemek sıkıntı verebilir ama fanınız patlamaya neden olabilecek o çok az miktardaki benzin buharını bile dışarı atacağından sabretmek doğru ve emniyetli bir davranış olacaktır. Motorda geri tepme olduğunda alevleri durdurabilmek için motor hava girişinde onaylı bir alev tuzağının da olması gerekir.
Benzin bidonlarını saklamak için en emniyetli yer buharın esintiyle kolayca uçup gideceği güvertedir. Ancak birçok küçük tekne için bu çözüm pek kullanışlı olmayabilir, o yüzden bazen yedek yakıt, kaçan benzin buharlarının hapsolacağı havuzluk ambarlarında bir yere sıkıştırılır. Aman dikkat!
Çelik bidonlar daha sağlam oldukları ve yangında erimediklerinden, plastiklerden daha emniyetli olarak kabul edilirler ama, er veya geç tuzlu ortamda paslanacaklarından teknelerde pek kabul görmezler. Plastik bidonlar motor titreşimiyle birbirlerine sürtünerek statik elektrik yaratmaya eğilimlidirler. Yakınlarında benzin buharı kokusu duyarsanız onlara dokunmayın, kıvılcım çıkartıp patlamaya sebep olabilirler.
Benzini sakladığınız yerlerin yakınında bu tür yangınlarda etkili olan B sınıfı yangın söndürücülerin olduğundan emin olun. Benzinin oksijen olduğunda cayır cayır yandığını ama belirli bir oranda havayla karışmadıkça patlamayacağını da bilin.

Yakıt rıhtımında, benzin doldurmadan önce bütün motorları durdurun, bütün elektrikli cihazları kapatın ve bütan alevleri ortadan kaldırın (ocak ateşi ve sigaralar da dâhil olmak üzere). Taşınabilir benzin depolarını sahilde tutun. Hortum ağızlığını statik elektrik oluşmasına engel olmak için tekne yakıt girişine temas ettirin. Yakıtı taşırmayın, taşanları silin. Ve unutmayın! “Selfservis” bir istasyonda benzin dolduran bir şoförün cebinde çalan bir telefonun sebep olduğu patlamaları bildiren raporlar vardır.
Sağduyuyla birleşen emniyet kurallarına titizlikle uyum ve onun yanında bolca koklama, benzinli bir teknede kaza olasılığını hemen hemen ortadan kaldıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]