Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Benzin Kaynaklı Tehlikeler

Denizde Güvenlik, Tekne Motoru 1 Ocak 2015

Teknede benzinli motor kullanıyorsanız olası benzin kaynaklı tehlikeler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Benzin kaynaklı tehlikeler…
Benzinli motor kullanmanın tehlikeleri çoklukla abartılır ama bu kadar patlayıcı bir yakıta da yakından ilgi gösterilmesi gerekir. Havayla doğru oranda karıştırılan yarım çay bardağı benzin, birçok yatı parçalara ayırmaya yetecek kadar patlayıcı bir ortam yaratır.

Benzin Kaynaklı Tehlikeler

Benzin Kaynaklı Tehlikeler

Teknelerin birçoğunda ana motor için olmasa bile botun dıştan takması için benzin taşınır. Milyonlar mertebesinde demeyelim ama binlerce yelkenli ve motoryat benzinli motorlarla tahrik edilmekledir, buna karşılık benzin nedeniyle başı derde girenlerin sayısı birkaç taneyi geçmez.
Benzin buharı havadan ağırdır, otomobilinizde benzin kaçağı olursa buhar rüzgârla havaya karışarak dağılıp gider; buna karşılık, teknelerde benzer bir durumda buharlar içerdeki hava özellikle temizlenmedikçe inadına aşağı çöküp sintineye gizlenecektir.
Havada benzin kokusu olduğunda sizi uyaracak bir alarm sistemi satın alabilirsiniz ama ne kadar ararsanız arayın, en küçük orandaki benzin buharını bile algılayabilecek burnunuzdan iyisini bulamazsınız. O yüzden yapılabilecek en iyi öneri, marşa basmak dâhil, bir kıvılcıma neden olabilecek herhangi bir şey yapmadan önce sintineyi bir güzel koklamaktır.
Motor dairesinde, içeriye hava üfleyecek şekilde değil havayı dışarıya atmak için tasarlanmış bir fan bulunmalı ve marşa basılmadan önce en az 5 dakika çalıştırılmalıdır. Geziye çıkacaksanız beklemek sıkıntı verebilir ama fanınız patlamaya neden olabilecek o çok az miktardaki benzin buharını bile dışarı atacağından sabretmek doğru ve emniyetli bir davranış olacaktır. Motorda geri tepme olduğunda alevleri durdurabilmek için motor hava girişinde onaylı bir alev tuzağının da olması gerekir.
Benzin bidonlarını saklamak için en emniyetli yer buharın esintiyle kolayca uçup gideceği güvertedir. Ancak birçok küçük tekne için bu çözüm pek kullanışlı olmayabilir, o yüzden bazen yedek yakıt, kaçan benzin buharlarının hapsolacağı havuzluk ambarlarında bir yere sıkıştırılır. Aman dikkat!
Çelik bidonlar daha sağlam oldukları ve yangında erimediklerinden, plastiklerden daha emniyetli olarak kabul edilirler ama, er veya geç tuzlu ortamda paslanacaklarından teknelerde pek kabul görmezler. Plastik bidonlar motor titreşimiyle birbirlerine sürtünerek statik elektrik yaratmaya eğilimlidirler. Yakınlarında benzin buharı kokusu duyarsanız onlara dokunmayın, kıvılcım çıkartıp patlamaya sebep olabilirler.
Benzini sakladığınız yerlerin yakınında bu tür yangınlarda etkili olan B sınıfı yangın söndürücülerin olduğundan emin olun. Benzinin oksijen olduğunda cayır cayır yandığını ama belirli bir oranda havayla karışmadıkça patlamayacağını da bilin.

Yakıt rıhtımında, benzin doldurmadan önce bütün motorları durdurun, bütün elektrikli cihazları kapatın ve bütan alevleri ortadan kaldırın (ocak ateşi ve sigaralar da dâhil olmak üzere). Taşınabilir benzin depolarını sahilde tutun. Hortum ağızlığını statik elektrik oluşmasına engel olmak için tekne yakıt girişine temas ettirin. Yakıtı taşırmayın, taşanları silin. Ve unutmayın! “Selfservis” bir istasyonda benzin dolduran bir şoförün cebinde çalan bir telefonun sebep olduğu patlamaları bildiren raporlar vardır.
Sağduyuyla birleşen emniyet kurallarına titizlikle uyum ve onun yanında bolca koklama, benzinli bir teknede kaza olasılığını hemen hemen ortadan kaldıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]