• Per. Şub 29th, 2024

Teknede bayraklar nerede taşınmalı? Bu soru bazen bilenlerin bile cevabını unutabileceği bir soru. Bakalım bayraklar nerede taşınmalı?
Bayraklar bir tekneye renk ve hareket getirir. Direk ucunda yapraklanan bir küçük flamanın bile tekneye nasıl hayat ve ilgi kalabildiğini görmek büyüleyicidir. Bununla beraber bayraklar, tek başlarına veya birlikte kullanıldıklarında çoğu uluslararası tanınan işaret mesajlarını ileterek çeşitli seviyelerde haberleşme de sağlarlar.

Bayraklar Nerede Taşınmalı
Yüzyıllar boyu denizlerde kullanılmalarıyla bayrakların nereye ve ne zaman çekilecekleri konusunda bir adap oluşmuştur. Bu adap-ı muaşeret kuralları evrensel olarak kabul görmeyebilir ve uygulanmayabilir ama biz yine de, ilgilenenler için aşağıda bazı noktaları verelim:
1-Ulusal bayrak kıç gönderinde veya ana yelken güngörmez yakasının üçte ikisi hizasında taşınmalıdır. Randa armalı yelkenliler seyirdeyken giz ucunda taşıyabilirler.
2-Bununla birlikte yarışan tekneler ne bayrak ne de üçgen flama taşıyabilirler, yalnız bir tane dikdörtgen yarış bayrakçığı olabilir
3-Bir kulübün flaması direk tepesinde veya sancak gurcatada ziyaret ettiğiniz ülkenin bayrağı altında taşınmalıdır.
4-Keyif için taktığınız bayraklar iskele gurcatada,
5-Yarışan yat mücadele bayrakları ön istralyanın yan hizasında,
6-Yarışan yat sınıf bayrakçıklarıysa kıç istralyada taşınmalıdır.
7-Gelenek konusunda katıysanız bilmelisiniz ki yatlar bayrak taşır ve bayraklar sahipleri tarafından toka edilir.

Bayrakların toka ve arya zamanları aşağıdadır:
• Ulusal bayrak saat 8.00’da toka, gün batınımda arya edilir. Limandan gün ışığında çıkıyorsanız daha erken de toka edebilirsiniz.
• Flama, bayrakla aynı zamanda toka ve arya edilmelidir ama ekseri yat sahibi kendileri teknede bulunduğu sürece flamayı gece gündüz çekili bırakmaktadır.
Ölçülere gelince, bir bayrağın yüksekliği (uçkurluğu) yatay (dalgalanma) boyunun üçte ikisi kadar olmalıdır.
Teknenize doğru ölçülerde bayrak seçmek için tekne tam boyunun her bir metresi için 7,5 cm. yatay (dalgalanma) uzunluk formülünü kullanabilirsiniz (10 metre boyundaki bir tekne için 73 cm. yatay boy). Hesabınızda yukarı doğru yuvarlatma yapın zira büyük bir bayrak zarafet verir, mendil kadar küçük bir bayraksa teknede hiç şık durmaz.
Bayrağın çekileceği kıç gönderinin uzunluğu bayrak yüksekliğinin iki katı olmalıdır
Sancak gurcatada en üste çekilen yabancı nezaket bayraktarı tekne tam boyunun her bir metresi için 3 cm. yatay (dalgalanma) uzunluğa sahip olmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »