Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Başlıca Çapa Tipleri

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Ekipmanları 2 Şubat 2015

Bu yazımızda başlıca çapa tipleri, bu çapaların üstün ve zayıf özelliklerini paylaşıyoruz. Çapa seçiminde size yararlı olması dileğiyle.
Çapa tipleri konusuna geçmeden önce elirtilmeli ki, bir çapada bir sürü özelliğin birden bulunması gerekir. Funda ettiğimizde ilk çekişle hemen dibe gömülmeli ve tekne asıldığında taramaya engel olmak için zemine azami yüzey alanı göstermelidir. Ayrıca iyi bir çapanın çekme kuvveti yönünün değişmesi sonucu, yerinden oynayıp çıktığında da tekrar tutabilmesi gerekir. Buna ek olarak vira edildiğinde dipten kolayca sökülebilmeli, halat veya zincirine dolaşmamalıdır. Kolayca abranmak, baş makarasında veya yuvasında güvenli bir şekilde saklanabilmelidir. Tüm bunları alt alta yazdığımızda uzunca bir ‘çapalardan beklenen işler” listesi ortaya çıkar.
Aslında, tam anlamıyla mükemmel çapa daha icat edilmemiştir, ancak bazı ölçülerde yapılan küçük değişiklikler performanslarda büyük farklar yaratabilmektedir. Bu yüzden de çapalar konusunda mucitler ve mühendisler sürekli olarak yeni fikirler geliştirip dururlar.

çapa tipleri
Halen 20’den fazla çapa türü bulunmaktadır. Çoğu şu üç sınıftan birine girer Döner ikiz tırnaklı çapalar, pulluk şeklindeki çapalar ve geleneksel ‘balıkçı” tipi çapalar.
Göreceli hafif ağırlıklarına rağmen, gömüldükleri takdirde döner tırnaklı çapalar çamur ve kumda iyi tutma kuvveti sağlarlar. Taşlık zeminler veya gömülmenin salt ağırlık yanlımı ile sağlandığı kalın yosun veya erişte kaplı zeminlerde hepsi düşük performans gösterir. Diğer yandan bu tür çapalarda halat çapanın üzerinden geçerse kolaylıkla dolanır ve çapanın etkisi kalmaz. Döner tırnaklı çapalar derli toplu olurlar ve düzleştirilerek saklanabilirler.
Bu türün en çok bilinen örneği Danforth olup diğer benzer modelleri Fortress, Guardian ve Performance’dır.
Pulluk çapalar deniz tabanına sivri uçlarını saplayarak isimlerine yakışır bir performans gösterirler. Biçimleri onların yosun ve erişteye girmesine olanak verir. Yüzey alanları döner tırnaklı çapaya göre küçük olduğundan nihai dirençleri veya demirleme güçleri biraz daha azdır. Taşlık dibe takılmaları daha iyidir. Ayrıca, kumda “iyi”, çamurda “yeterli” performansları vardır. Demir halatının veya zincirinin doğru atılmış bir pulluk çapaya dolanma şansı çok azdır ve burun makaralarında düzenli bir şekilde kullanılmaya hazır olarak saklanabilirler. En bilineni, döner kafası olan C.Q.R.dır. Aşağı yukarı benzer bir performans gösteren Deltanın kafası sabittir.
Kepçe kulaklı çapalar yanlarında mantarlara benzer kanatları olan tadil edilmiş pulluk türü çapalardır. Kuzey denizindeki petrol platformları için özel olarak tasarlanmışlardır. Çabuk tutmalarıyla Önlenmişlerdir ve baş makarasında düzenli bir şekilde saklanırlar. Çamur ve taşla “yeterli’ ve kumda “iyi” performans göstermelerine rağmen iş yosun ve erişteye girmek olunca epeyce zorlanırlar. Kepçe kulaklı demirler pek çapariz vermezler ve basil yapılışlarından dolayı çok dayanıklı olurlar. En iyi tanınan kepçe kulaklı çapa Bruce’dur.
Balıkçı veya geleneksel çapalar, kum, çamur veya balçık zeminlerde yeterli tutma gücü sağlamak için çok iri (pulluk tipi çapadan neredeyse üç misli ağır) olmalıdır, buna karşılık taşlık zeminde en iyisi onlardır. Kolaylıkla halat veya zincire dolanabilirler, ayrıca uzun çipo ve tırnaklarından dolayı abranmaları zordur ama balıkçı çapalarının çoğu düz saklanmak için sökülebilir şekilde imal edilmiştir.

1916 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]