Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Başlıca Çapa Tipleri

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Ekipmanları 2 Şubat 2015

Bu yazımızda başlıca çapa tipleri, bu çapaların üstün ve zayıf özelliklerini paylaşıyoruz. Çapa seçiminde size yararlı olması dileğiyle.
Çapa tipleri konusuna geçmeden önce elirtilmeli ki, bir çapada bir sürü özelliğin birden bulunması gerekir. Funda ettiğimizde ilk çekişle hemen dibe gömülmeli ve tekne asıldığında taramaya engel olmak için zemine azami yüzey alanı göstermelidir. Ayrıca iyi bir çapanın çekme kuvveti yönünün değişmesi sonucu, yerinden oynayıp çıktığında da tekrar tutabilmesi gerekir. Buna ek olarak vira edildiğinde dipten kolayca sökülebilmeli, halat veya zincirine dolaşmamalıdır. Kolayca abranmak, baş makarasında veya yuvasında güvenli bir şekilde saklanabilmelidir. Tüm bunları alt alta yazdığımızda uzunca bir ‘çapalardan beklenen işler” listesi ortaya çıkar.
Aslında, tam anlamıyla mükemmel çapa daha icat edilmemiştir, ancak bazı ölçülerde yapılan küçük değişiklikler performanslarda büyük farklar yaratabilmektedir. Bu yüzden de çapalar konusunda mucitler ve mühendisler sürekli olarak yeni fikirler geliştirip dururlar.

çapa tipleri
Halen 20’den fazla çapa türü bulunmaktadır. Çoğu şu üç sınıftan birine girer Döner ikiz tırnaklı çapalar, pulluk şeklindeki çapalar ve geleneksel ‘balıkçı” tipi çapalar.
Göreceli hafif ağırlıklarına rağmen, gömüldükleri takdirde döner tırnaklı çapalar çamur ve kumda iyi tutma kuvveti sağlarlar. Taşlık zeminler veya gömülmenin salt ağırlık yanlımı ile sağlandığı kalın yosun veya erişte kaplı zeminlerde hepsi düşük performans gösterir. Diğer yandan bu tür çapalarda halat çapanın üzerinden geçerse kolaylıkla dolanır ve çapanın etkisi kalmaz. Döner tırnaklı çapalar derli toplu olurlar ve düzleştirilerek saklanabilirler.
Bu türün en çok bilinen örneği Danforth olup diğer benzer modelleri Fortress, Guardian ve Performance’dır.
Pulluk çapalar deniz tabanına sivri uçlarını saplayarak isimlerine yakışır bir performans gösterirler. Biçimleri onların yosun ve erişteye girmesine olanak verir. Yüzey alanları döner tırnaklı çapaya göre küçük olduğundan nihai dirençleri veya demirleme güçleri biraz daha azdır. Taşlık dibe takılmaları daha iyidir. Ayrıca, kumda “iyi”, çamurda “yeterli” performansları vardır. Demir halatının veya zincirinin doğru atılmış bir pulluk çapaya dolanma şansı çok azdır ve burun makaralarında düzenli bir şekilde kullanılmaya hazır olarak saklanabilirler. En bilineni, döner kafası olan C.Q.R.dır. Aşağı yukarı benzer bir performans gösteren Deltanın kafası sabittir.
Kepçe kulaklı çapalar yanlarında mantarlara benzer kanatları olan tadil edilmiş pulluk türü çapalardır. Kuzey denizindeki petrol platformları için özel olarak tasarlanmışlardır. Çabuk tutmalarıyla Önlenmişlerdir ve baş makarasında düzenli bir şekilde saklanırlar. Çamur ve taşla “yeterli’ ve kumda “iyi” performans göstermelerine rağmen iş yosun ve erişteye girmek olunca epeyce zorlanırlar. Kepçe kulaklı demirler pek çapariz vermezler ve basil yapılışlarından dolayı çok dayanıklı olurlar. En iyi tanınan kepçe kulaklı çapa Bruce’dur.
Balıkçı veya geleneksel çapalar, kum, çamur veya balçık zeminlerde yeterli tutma gücü sağlamak için çok iri (pulluk tipi çapadan neredeyse üç misli ağır) olmalıdır, buna karşılık taşlık zeminde en iyisi onlardır. Kolaylıkla halat veya zincire dolanabilirler, ayrıca uzun çipo ve tırnaklarından dolayı abranmaları zordur ama balıkçı çapalarının çoğu düz saklanmak için sökülebilir şekilde imal edilmiştir.

1545 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]