• Per. Şub 29th, 2024

Barometre Nedir:
Barometre” atmosfer basıncını ölçen araçtır. “Barometre nasıl okunur”, teknede barometrenin yeri ve barometrenin ayarlanması ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

barometre nedir

Barometre Çeşitleri:
1- Cıvalı Barometre
2- Madeni Barometre
3- Yazıcı Barometre

Aneroid Barometre:

Denizde kullanılacak barometrenin portatif olması, sağlam olması ve hassas olması önemli özellikleridir. Havası boşaltılmış madeni bir kutuya gösterge takılması ve ölçeklendirme yapılması barometrenin basit tarifidir. Teknelerde kullanılan barometreler ölçülürken camını tıklatma âdeti vardır ki bunun sebebi madeni kısımların sürtünme dolayısı ile yapabileceği tutukluğu önlemektir.

Barometre Ayarı:

Yeni bir barometre alındığında bulunulan ülkenin yetkili makamlarınca onaylanmış, sertifikalı barometre alınmalı ve imkân varsa başka teknelerin göstergeleri ile karşılaştırılarak kontrol edilmelidir. Eğer sabit bir hata varsa bu tüm ölçümlere uygulanmalıdır.
Barometrelerin üzerinde yer alan ikinci bir gösterge çubuğu merkezde yer alan vidası ile ana gösterge üzerine denk getirilerek bırakılır. Böylelikle ne kadar değişime uğradığı da ölçülebilir.

Barometre Nasıl Okunur?:

Barometrede biri camın altında diğeri üzerinde iki adet ibre bulunmaktadır. Barometrenin ortasına dokunulur. Doğru çalışan bir barometre ibresi hafifçe titrer ve durur. Bu hareket barometre kapsülünü uyararak doğru değeri okumaya yarar. Barometrenin tandans ibresi ise barometre basınç ibresi ile birleştirilerek değişimler takip edilir.

Teknede Barometrenin Yeri:

1-      Barometre teknede kamara içerisinde kullanılmalıdır.

2-      Yakınında ısı kaynağı olmamalı

3-      Az sarsıntı alan bir yerde olmalı

4-      Üzerine güneş ışığı gelmemelidir.

 

Bir yanıt yazın

Translate »