• Cum. Nis 19th, 2024
Barometre ile Hava Tahmini

Barometre ile hava tahmini denizciler için vazgeçilmez göstergelerden biridir. Barometre ile hava tahmini konusunda ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.
Bölgenizdeki havanın tahmininde en basit, en güvenilir yardımcınız barometrenizdir. Manyetik pusula ile birlikte tekne cihazlarının en vazgeçilmezi odur. Teknede kullanılan barometre, üst kısmı kıvrımlı ve esnek olan metal bir kutudan oluşur. Yunancada hayır veya yok anlamına gelen “a” ve ıslak anlamına gelen “neros” kökünden gelerek aneroid barometre (kuru barometre) adını alır ve bu şekilde, sallanan bir teknede doğru çalışamayacak olan cıvalı (ıslak) barometreden de ayrılmış olur.
Üretim sırasında hava aneroid kutunun içinden boşaltılır, böylece üst plaka atmosfer basıncı ile alçalıp yükselir. Havanın nasıl değişeceğini kestirebilmeniz için o anki atmosfer basıncı ve ona ek olarak birkaç saat, hatta birkaç gün önceki atmosfer basınçları, elinizde olması gereken bilgilerin en önemlileridir.
Okuduğunuz değerlerin doğruluğu, gözlemlerinizi bir başkasıyla harita çıkartmak için paylaşmıyorsanız (denizde bir radyo ağı gibi) pek de önemli değildir. Asıl bilmeniz gereken hava basıncının yükselmekte ya da alçalmakta mı olduğu yani nasıl değiştiği ve bu değişimin ne kadar hızlı gerçekleştiğidir. Hareketli bir kalemi olan ve saatle eş zamanlı dönen eski model yazıcı bir barograf, basınç değişikliklerini grafik olarak gösterir. Daha modern dijital barograflardaysa aynı bilgiyi pille çalışan, taşınabilir bir cihazın ekranında görürsünüz
Eğer bir barografınız yoksa benzer bir sonuç, basitçe bir grafik kâğıdına barometrik basıncı her 4 saatte bir işaretleyip, kurşun kalem ile noktaları birleştirerek de elde edilebilir
Orta enlemlerde;
Yüksek barometre: 30,5 inç Hg veya 1.033 milibar (mb) basıncını belirtir.
Düşük barometre: 29,5 inç Hg veya 999 mb olur.
Deniz seviyesinde:
Ortalama 29,9 inç Hg veya 1.013 mb okunur.
Dönüşümler için: 3.4 mb, 1/10 inç Hg sütununa eşittir.

Basınçtaki değişikliklerin neye işaret ettiği aşağıdadır;
• Basınçta sabit, sürekli düşüş: Kötü hava yolda
• Basınçta sabit, sürekli çıkış: Hava iyileşecek
• Basıncın aynı kalması: Şu andaki durum muhtemelen devam edecek
• Basınçta anı düşüş veya çıkış: Değişken hava yolda

Bir yanıt yazın

Translate »