• Per. Şub 29th, 2024
Balıkçı Tekneleri ve Yol Hakkı

Denizde balıkçı tekneleri ve yol hakkı deyince motoryat ya da yelkenli tekneler nasıl yol almalılar? Bu sizin için sorunsa yazımız size göre…
Yelkenliler ve motoryatlar yasa gereği balıkçılık yapan bir tekneden uzak durmak zorundadır. Bunu çok iyi bilen balıkçılar da, bazen kuralları dar suyollarında geçişinizi zora sokacak kadar genişletebilmektedir.
Aslında balık oltası çeken bir tekneye yol vermek zorunluluğunuz yoktur. Ulusal ve uluslararası seyir kuralları “balıkçılık yapan bir tekneyi “manevrasını kısıtlayan ağlar, trol veya diğer balık avı düzeni kullanan tekne” olarak tanımlar. Burada anahtar kelime kısıtlı manevra durumunda olmaktır. Kurallar manevra kabiliyetini kısıtlamayan, çekilen olta veya diğer balık avı düzenleriyle avlanan tekneleri özellikle yol hakkından hariç tutar.
Maalesef kuralları bilmek, her zaman haklarınızı kullanabileceğiniz anlamına gelmez; bu sebeple aklı başında birçok tekneci, balıkçı teknelerinden uzak durur. Uzak durmak mümkün değilse, tedbirli yaklaşın ve VHF Kanal 16’dan onları arayın. Avla uğraşıyorlarsa cevap alamayabilirsiniz ama yine de denemeye değer. Ağları denizdeyse takılmamak için hangi taraftan geçmeniz gerektiğini sorun.

Bir yanıt yazın

Translate »