• Per. Şub 29th, 2024

İlk başlangıçta bir balık bulucu nasıl kullanılır sorusunun yanıtı karmaşık gelebilir. Ancak bir süre kullanıp mantığını anladıktan sonra daha verimli kullanmaya başlayabilir ve bir balık bulucudan yeterince faydalanabilirsiniz.

Ancak unutulmaması gereken nokta bir balık bulucu kullansanız dahi gözler, kulaklar, avlandığınız bölge ile ilgili yerel bilgi ile balıkların yerlerini keşfetmek için çaba göstermek gerekmektedir. Su üzerindeki titreşimler, su üstü ve su altı yapıları, kaya yığınları, topuklar, çıkıntılar, batıklar balık avı için iyi yerlerdir. Ayrıca çevreden bilgi edinebilir ya da haritalardan da yararlanabilirsiniz.

Balık bulucular ya da “Deep Sounder” olarak da adlandırılan cihazlar ses dalgaları ile çalışırlar. Teknenin altındaki su kütlesine ses dalgası gönderir ve yankı süresini hesaplayarak dip ile ilgili bilgileri monitörize eder, yani ekrana yansıtır. Derinlik, dip yapısı, sudaki nesnelerin boyut ve derinliği gibi bilgileri aktarır.

Balık bulucu kurulumu yapılırken göz diye de adlandırılan transducer cihazı teknenin altına doğru yerleştirilmelidir. Aksi taktirde sağlıklı bilgi alma şansınız olmaz.

Diğer önemli konu “fishfinder” cihazının frekansıdır. Çok değişik frekanslarda satılan cihazlar 38 kHz – 455 KHz aralığında değişik frekanslarda üretilirler. Ses dalgaları bir el fenerinin ışığı gibi koni seklinde iletilmektedir. Yüksek frekanslar sığ suda daha geniş bir koni oluşturacağından daha geniş alanları taramak mümkün olur. Bazı cihazlar değişik frekanslarda çalışabilmektedir. Bu tip cihazlar daha işlevseldir. Böylece bir çok derinlik seviyesinde kullanılabilirler.

Eğer yeni kullanıma başlıyorsanız cihaz ayarlarını otomatik mod olarak seçin ve sizin için ayarları kendi seçmesini sağlayın. Deneyiminiz arttıkça manuel seçimlerle pratiğinizi arttırın.

Kullandıkça daha fazla yararlanacağınız bu cihazlar balık avı dışında da seyir sırasında derinlik, su sıcaklığı, tekne akü voltajı vb. konularda da size bilgi aktarabilecek araçlardır.

Balık bulucu fiyatları 200 Tl civarından başlayıp 4.000-5.000 Tl civarına kadar çıkmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

Translate »