• Sal. Mar 28th, 2023

Balık avcılığı yapanların ister kıyıdan avlananların ister tekneden avlananların en büyük sorunlarından biri yemi oltada hedeflediğiniz balığa ulaşmadan önce oltayı terketmesidir. Kıyıdan balık avı yapanlar oltayı fırlattığında o anki ivme ile yemin yerinden çıktığını ya da oltanın denize düştüğünde yemin dağıldığını gördükleri çok olmuştur. Tekneden avlananlarda ise böyle bir sorun olmamakla birlikte yeme küçük balıkların üşüşmesi sonucu yem kaybı ya da yemin dağılarak başlangıçtaki pozisyonunu kaybetme sorunu her zaman bulunur.
İşte bu sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırabilecek bir çözüm var.
Yem İpi….
Yem ipi oldukça elastik doğal malzemeden yapılmış ve yem takıldıktan sonra yemin etrafına dolanarak yemi iğnede sabitlemeye yarayan basit ama etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Yem ipi oldukça ucuz bir fiyattan satılmakta ve her olta çantasında bulunması gereken bir donanımdır. Her türlü yem ile alanırken kullanabileceğiniz yem ipini sadece yeme dolayıp kullanmak mümkün olsa da bazı balıkçılar işlem bittiğinde bir düğüm atmanın daha yararlı olacağını belirtmektedirler. Siz deneyerek sizin için en uygun olacak yöntemi belirleyebilirsiniz.
Yem ipi kullanarak yapacağınız avlarda yem kaybı daha az olacağından daha az yemle daha çok av imkanınız olacak. Kullananların yorumlarına göre bazen bir yemle bir kaç balık avlamak bile bu basit yöntemle mümkün olabiliyor. Özellikle yumuşak yem ile avlanan balıkçıların çok işine yarayabilecek olan yem ipini siz de deneyebilirsiniz. Çok ekonomik olması dolayısı ile denemeye değer bir yöntem…Ne dersiniz?

Bir cevap yazın

Translate »