Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Bağlama Halatları

Denizde Güvenlik, Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

 Bağlama Halatları: Tekne bağlama yerinde kullanacağınız halatlar için de bazı kurallar mevcuttur. Bu kurallar teknenin demir yerinde güvenli bir şekilde sizi beklemesini sağlayacaktır. Tekne boyuna göre uygun halat çapı, halat uzunluğu ve kaç adet halat kullanmanız gerektiğini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Tekne Boyu Halat Çapı Halat Uzunluğu Halat Adedi
23 Feet Altı 3/8 inç Tekne Boyu Kadar 4  veya 6
23-27 Feet Arası 1/2 inç Tekne boyunun 2/3’ü 6
28-45 Feet Arası 5/8 inç Tekne boyunun 2/3’ü 6
46-55 Feet Arası 7/8 inç Tekne boyunun 2/3’ü 6

Birçok kaynak “bağlama halatı” çapları ve boyları hakkında değişik veriler sunmaktadırlar. Burada verilen ortalamalara ve deneyime dayalı rakamlardır. Bağlama halatı çeşidi açısından da naylon, polyester ya da polipropilen gibi çeşitli halat materyalleri mevcuttur.

Polipropilen ultraviole ışınlardan kolaylıkla zarar görebilir ve kırılmalar görülebilir. Polyester katkılı halatlar naylon halatlarla benzerlik gösterirler ancak sıkı ve esneklik payları az halatlardır. Dolayısı ile soku direk olarak iletirler. Bu yüzden polyester halatlar da fazla tercih edilmemeli.

Aslında bu tür kullanım için en ideali naylon halatlardır. 3 kollu örgülü halatlar hem esneme hem de şoku emme özelliği açısından tercih edilebilir.

 

  

1896 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.