Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Ayıbacağı Seyri Özellikleri

Yelken Seyri 15 Haziran 2013

Ayıbacağı Seyri: Pupa seyrinde ön yelken oldukça etkisiz olduğu için genel uygulama rüzgarüstü tarafa doğru açılmasıdır. Yelken rüzgarüstü tarafa geçirilerek iyice boşlanır. “Ayıbacağı Seyri” denilen bu pozisyon ön yelkenin rüzgârla dolmasını sağladığı için pupa seyrinde tekneye hız kazandıran bir tekniktir.

Ayıbacağı seyri hızlı ve güzel olmakla birlikte oldukça zordur. Pupa seyrinde normal rotanın biraz yükseğinden gidilir. Bunun nedeni istenmeyen bir kavançadan kaçınmaktır. Ancak bu açı nedeniyle de ön yelken rüzgarüstünden dolmaz. Rüzgâr ile açıyı daralttığınızda da ön yelken dolar ancak bu kez de kavança tehlikesi söz konusu olacaktır.

AYIBACAĞI SEYRİ GÖRSELİ:

Ayıbacağı Seyri

Ayıbacağı seyri için ön yelkeni rüzgarla dolu tutmak için bir de balon gönderi yani “ayıbacağı açavelası” kullanılabilir. İki ucu çatallı olan bu gönderin bir ucu direğin bir karış önüne diğer ucu da bir halat yardımı ile dışarıya uzatılır.  Tekne ayıbacağı seyrine başladıktan sonra rüzgarüstü tarafın Cenova ıskotasını gönderin dıştaki çatalından trim edin. Yine rüzgarüstü flok yelken ıskotasını kullanarak, yelkeni tekne boy hattına 45 derecelik açıda tutun. Yelkenin yüksekliğini, arka yakası düz olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Burada önemli nokta bütün sözü edilen donanımın kavança yapmadan önce ya da rüzgâra doğru yükselmeden önce çıkartılması gerekliliğidir.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]