• Paz. Ara 10th, 2023

Ayıbacağı Seyri: Pupa seyrinde ön yelken oldukça etkisiz olduğu için genel uygulama rüzgarüstü tarafa doğru açılmasıdır. Yelken rüzgarüstü tarafa geçirilerek iyice boşlanır. “Ayıbacağı Seyri” denilen bu pozisyon ön yelkenin rüzgârla dolmasını sağladığı için pupa seyrinde tekneye hız kazandıran bir tekniktir.

Ayıbacağı seyri hızlı ve güzel olmakla birlikte oldukça zordur. Pupa seyrinde normal rotanın biraz yükseğinden gidilir. Bunun nedeni istenmeyen bir kavançadan kaçınmaktır. Ancak bu açı nedeniyle de ön yelken rüzgarüstünden dolmaz. Rüzgâr ile açıyı daralttığınızda da ön yelken dolar ancak bu kez de kavança tehlikesi söz konusu olacaktır.

AYIBACAĞI SEYRİ GÖRSELİ:

Ayıbacağı Seyri

Ayıbacağı seyri için ön yelkeni rüzgarla dolu tutmak için bir de balon gönderi yani “ayıbacağı açavelası” kullanılabilir. İki ucu çatallı olan bu gönderin bir ucu direğin bir karış önüne diğer ucu da bir halat yardımı ile dışarıya uzatılır.  Tekne ayıbacağı seyrine başladıktan sonra rüzgarüstü tarafın Cenova ıskotasını gönderin dıştaki çatalından trim edin. Yine rüzgarüstü flok yelken ıskotasını kullanarak, yelkeni tekne boy hattına 45 derecelik açıda tutun. Yelkenin yüksekliğini, arka yakası düz olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Burada önemli nokta bütün sözü edilen donanımın kavança yapmadan önce ya da rüzgâra doğru yükselmeden önce çıkartılması gerekliliğidir.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »