• Cts. Nis 13th, 2024
Akya Balığı

 

Akya, küçük sürüler halinde ya da tek başına yaşam süren avı en zor balıklardan biri olarak karşımıza çıkar. Akya balığı ve özellikleri denildiğinde, sularımızda Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de yaşar. Akya için farklı isimler de kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları “hanımbalığı”, “pulsuz”, “çıplak” olarak bilinir. Akyaya verilen bu isimlerden anlaşılacağı üzere bu balığın bedeninde hemen hiç pul bulunmamaktadır.

Akya Balığı ve Özellikleri
Akya Balığı

Akya Balığı ve Özellikleri: Akyanın ortalama uzunluğu 50-60 cm civarlarında ağırlığı ise 30-35 kg’dır. Ancak bu ağırlık 50 kg’a kadar çıkabilir. Akya genellikle sahile yakın kayalık taşlık sularda avlanırlar. Genel besin kaynakları küçük balıklar, yumuşakçalar ve deniz kabuklularıdır.

Akya yırtıcı bir balıktır. Bu özelliği lüferi andırır. Son derece çevik, atik ve kıvrak bir balıktır. Aniden sağa, sola, ileri ve geri dalışlar yapabilen bir balıktır. Akyanın üreme dönemi Nisan-Haziran ayları arasındadır.

Akya ile genellikle kafasından çorba, etinden ise tava kızartma yapılır.

Amatör balıkçılar tarafından avlanması istenen popüler bir balık olmakla birlikte avı çok zordur. Ege ve Akdeniz sahillerinde kaşık takımı ya da uzun kamışla yapılan avı zordur ve zahmetlidir. Sayıları oldukça azaldığı ve pek sık görülmediği de belirtilmelidir. Bu yazımızda kısaca akya balığı ve özellikleri konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık.

 

Bir yanıt yazın

Translate »