• Per. Şub 29th, 2024
Aküleri Nereye Koyalım

Teknede aküleri nereye koyalım? sorusu cevabı zor bir sorudur. Birçok gereklilik yüzünden özellikle küçük teknelerde aküleri nereye koyalım sorusuna yanıt arıyoruz.
Bir tekne tasarımcısı için bataryalar, tam bir “aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık” durumu yaratır. Teknenin dengesini korumak açısından aşağıya, sintineden ve motor ısısından uzak olup, bakımlarının kolay olması için yukarıya yerleştirilmeleri iyi olacaktır.
Bataryaların aşırı soğuktan, tuzlu su serpintilerinden ve güneşten korunmaları lazımdır. Doldurulurlarken ortaya çıkardıkları hidrojenden kurtulmak için havalandırılmaları, kıvılcıma neden olabileceklerinden benzin buharlarının birikebileceği yerlerden uzak olmaları gerekir. Bunlara karşılık marş motoru kablosunda aşırı gerilim düşümü olmaması için motordan pek uzağa da konamazlar.
Elektrolit sızıntılarına karşı bataryalar asitten etkilenmeyen muhafazalarda saklanmalıdır. Alabora durumu göz önüne alınarak, yerlerine sağlamca bağlanmış olmalı, bakım için kolayca ulaşılabilir bir konumda bulunmalıdırlar.
Birçok küçük teknede bu birbiriyle çelişen gereksinimleri karşılamak mümkün olmaz. Bu durumda, sizin açınızdan bir orta yol bulup, sonuçlarına katlanmaktan başka yapacak bir şey yoktur.

Bir yanıt yazın

Translate »