• Per. Şub 22nd, 2024

Tekne ya da gemi ile seyahat etmek oldukça keyif veren bir yolculuk türüdür. Küçük tekneler, yatlar ya da gemilere sahip olan kişiler boş zamanlarında sevdikleri ile birlikte güzel zamanlar geçirebilmektedirler.
Deniz üzerinden seyahat ederken diğer her türlü taşıt gibi güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Özellikle de gece yapılan deniz yolculuklarında kişilerin çok daha dikkatli olması gerekir. Alınan güvenlik önlemleri ile oluşabilecek her türlü olumsuz durum en az zararla ortadan kalkabilmektedir. Bu nedenle üretilmiş olan AİS cihazı, gemi ya da teknelerin güvenlikleri için oldukça önemli bir cihazdır.
Peki, “AİS nedir ve nasıl çalışır?
AİS cihazı yani otomatik tanımlama cihazı olarak da bilinen bu cihaz ile yakın çevrenizde bulunan gemi ya da tekneyi bulabilirsiniz. Özellikle de geceleri yoğun sis ve geceleri oluşabilecek olumsuz durumlarda hayati bir öneme sahip olan AİS cihazı, her türlü deniz aracında bulunması gerekmektedir. AİS cihazı üzerinde bulunan ekranda beliren üçgen simgesi ile etrafınızdaki tekne ya da gemileri tespit edebilmektesiniz. Güvenlik önlemleri arasında büyük bir öneme sahip olan AİS cihazının kanunlar ile birlikte başta ticari gemiler olmak üzere her türlü deniz taşıtında bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Deniz üzerinde oluşabilecek her türlü olumsuz duruma karşı alınabilecek en güvenli yöntem AİS cihazı taktırmaktır. Bu cihaz ile sadece konum bilgileri değil geminin boyu, tipi, takip ettiği rota gibi her türlü bilgiye de ulaşılabilmektedir.
İki farklı türe sahip olan AİS cihazları, her bütçeye ve ihtiyaca yönelik olarak üretilmiştir. Kişiler AİS cihazı ile tekne ya da gemilerinde çok daha güvenli bir yolculuk yapabilir ve sevdikleri ile birlikte keyifli vakitler geçirebilirler.

Bir yanıt yazın

Translate »