• Cum. Nis 12th, 2024

Ailenizle ve özellikle teknede çocuklarla birlikte yelken yapmak birçok deniz severin hayalidir. Ancak bu aktiviteden önce aslında onları tekne ve tekne yaşamına bir miktar da olsa hazırlamak gerekir. Teknede her şeyden önce ebeveynlerin kendilerine güvenleri ve rahat tavırları çocuklar için çok önemlidir. Çocuklar havadaki gerilimi çok çabuk hissedebilirler ve siz gerilirseniz emin olun ki onlar da gerilecektir.

Travel of children on water in the boat
Teknede ebeveynlerin çocukları için endişe etmeleri doğaldır. Ancak gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra çocuklarla teknede olmanın keyfi paha biçilmez.
Aile olarak tekneyle seyir yamayı planlıyorsanız öncelikle herkesin yüzebildiğinden emin olun. Yüzemiyorsa da yüzdürücü ekipmanın giyilmiş olması zorunlu bir önlemdir. Çocukların yüzmeyi öğrenmesinin önemi, kendilerine getireceği güven ve ortamdan daha fazla keyif almaları noktasındadır.
Aslında çocuklarınız yüzmeyi bilse dahi denizde bu deneyimi yaşamaları önemlidir. Genelde çocuklar yüzmeyi havuzlarda öğrenirler ve sonrasında deniz suyu ile karşılaşıldığında tuzlu su, dalgalar, suyun tadı, daha soğuk olması gibi denizin özellikleri onları biraz tedirgin edebilir. Bu açıdan onları önceden hazırlamak iyi olacaktır.
Eğer başlangıç düzeyinde bir yelkenci iseniz sabit salmalı bir teknede hem siz hem de çocuklarınız daha rahat edeceklerdir. Teknenin boyutunun artması ailenin daha rahat bir şekilde seyir yapmasını sağlamak açısından iyi olacaktır. Bu tür bir teknede çocukların dinlenebilecekleri güverte altında bulunan kamaralar, yemek için uygun bir ortam bulunur. Ayrıca sabit omurgalı bir teknede çocuklar için uygun derinlikte havuzluk bulunur. Bu da ekstra güvenlik demektir.
Ancak burada belirtmek gerekir ki henüz işin başındaysanız ve tecrübeniz çok sınırlıysa çocuklarla yelkene çıkmayın. Becerinizi ve seyrin uzunluğunu değerlendirerek doğru zamanı beklemek hem sizin için hem de çocuklarınız için daha iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »