• Per. Şub 22nd, 2024

Ahşap tekne zararlıları bir tekne için belki de en tehlikeli düşmanlardan biridir. Bu yazımız ahşap tekne zararlıları ve onlardan korunma yöntemleri üzerine…
Tekneler için ahşap mükemmel bir malzeme olmasına karşın, aralarında uzun tüneller bırakarak onu yiyip bitiren sonuçta da mukavemetini yok eden, deniz kurtlarından çok çeker.
Ahşap Tekne Zararlıları
Denizin marangoz karıncaları, kurtlar, boya veya zehirli koruma ile korunmamış her türlü ahşaba saldırır; ahşap iskeleler ve pontonların bile onlara karşı bir bağışıklığı yoktur. Bundan ötürü ahşap bir teknenin zehirli boya ile iyice boyanması, kurtların girmemesi için epoksi ile yalıtılması ya da cam elyafı (veya benzer bir malzeme) ve reçine ile kaplanması önemlidir (geçmişte bu iş için bakır levhalar kullanılmıştır). Kurtlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse bütün tuzlu ve acı sularında mevcuttur, ama sıcak sularda daha bereketli şekilde çoğalırlar.
Gemi kurtları minicik serbestçe yüzen yaratıklar olarak ortaya çıkan ve kendilerini ahşaba yapıştırıp delici deniz kabuklusu olarak büyüyen Terredo ve Bankia türlerinden oluşur. Kurt denen bu yaratıklar aslında deniz kabuklusudur. Uzunluğu 120 santime varan delikler oyup masif bir keresteyi bal peteğine çevirebilirler.
İngilizce ‘de “gribble” olarak tanınan Limnoria kurtları boyları 0,6 mm’den kısa kabuklu deniz canlılarıdır ve ahşap yüzeyini oyarlar. Birlikte çalışan bu kurt kolonileri öyle çok malzeme kaldırırlar ki, yüzey pul pul dökülür ve böylece onlara yemlik yeni temiz yüzeyler ortaya çıkar.
Meksika Körfezi’nde bolca bulunan ve Martesia olarak bilinen midye benzeri yumuşakçalar 6 santim uzunluğa ve 2,5 santim Çapa kadar büyüyebilirler ve ahşapta derin bir tünel oyarak kocaman delikler açarlar.
“Gribble” kurdunun büyüğüne benzeyen Sphaeromlar neyse ki çok fazla değildir ancak onlara bazen tatlı sularda da rastlanmaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »