Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Ahşap Tekne Bakımı İpuçları

Bakım Onarım Kışlama 16 Mayıs 2017

Söz konusu ahşap tekneler ise tekneye bakım yapılması gerektiğinde farklı yöntemler izlenebilmektedir. Gerekli önlemlerin alınabilmesi için teknenizin her yıl düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekir.

Islak zeminler kurulanmalıdır
Bizde bu yazımızda teknenizin ihtiyacı olan bakımı kendiniz nasıl yapabilirsiniz konusuna değineceğiz. Öncelikle ilk bakılması gereken şey, teknenizin içerisinde biriken suların denize açılmadan önce mutlaka boşaltılması gerektiğidir. Çünkü ahşaptan yapılan tekneniz biriken sular içerisinde kaldıkça ileride bazı noktalarından açılmalar yaşayabilmektedir. Ayrıca tekneniz için belirtmiş olduğumuz noktalarda tespitler yapılmalıdır. Islak kalmış olan noktalar ileride büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.
Bu sorun ile karşı karşıya kalan tekne sahipleri eğer imkanları varsa zımparalama işlemini kendisi de yapabilir. Teknenin zemininin birbirine tutunmasını sağlayan macun kısım su değince kalkmışsa, ıslak olan noktalar nazikçe zımparalanmalıdır. Zımparalanma işlemi ıslaklık gidip geriye yalnızca ahşap zemin görünene kadar devam ettirilmelidir.

İnceltici tiner mi yoksa terebentin mi?
Diğer bir yöntem ise inceltici kullanmaktır. İncelticiler maddi açıdan daha az maliyetli gibi olsalar da esasında teknenizin dokusunda tahribatlara yol açabilmektedir. Çünkü böylesine uygun bir malzemenin kullanılma dozu mutlaka iyi ayarlanmalıdır.
İnceltici tiner kullanmaktansa terebentin malzemesini kullanmak daha akıllıca bir çözüm olabilmektedir. Tinerden daha fazla maliyetli olan bu ürün, teknenizde sıkıntısız bir bakım süreci yaşamanıza destek olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

  Tarafından AÇIK 31 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin. POLİSÜLFİT: Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit […]

 • Teknede Sızıntılar...

  Tarafından AÇIK 31 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede sızıntılar hep sinsidir. Aylar veya yıllar boyunca gözetimsiz bırakılan küçük bir sızıntı, onarılması binlerce liraya mal olacak hasara neden olabilir veya onarımları kendiniz yaparsanız sayısız saat alabilir. Sonuçta ortaya çıkan, sızıntı yapan yerlerin altında bozulmuş iç vernik, gövde-güverte birleşimindeki damlamalardan küflenmiş döşemelik, “gizemli” yağmur suyu girişinden gelen sorunlu bir kamara tabanı. Bu sızıntılardan en […]

 • Kazık Bağı

  Tarafından AÇIK 21 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Kazık Bağı (Clove hitch): Ters olarak yapılmış iki mezevoltanın yan yana getirilmesiyle yapılan bir bağdır. Çabuk yapılması, fora edilmesindeki kolaylığı, çözülme güçlüğü nedeniyle gemicilikte çok kullanılan bağlardan biridir. Seren, anele, mapa gibi yuvarlak veya yuvarlağa yakın bir nesneye bağlamak için de en uygun sayılır. Deniz araçlarının parimalarını sahilde herhangi bir yere bağlamak, bir halat çımasını […]

 • Teknede Et Seçimi ve Pişirme

  Tarafından AÇIK 21 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  ET SEÇİMİ: Bir seyir için et seçmek, ev kullanımı için satın almaktan farklıdır. Kıyıda bir parça et satın alındığında, genellikle belirli bir tarif düşünülerek satın alınır. Bir teknede bir veya birkaç parçanın çeşitli farklı yemeklerde servis edilmesi gerekebilir. Evde atık ciddi bir husus değildir, bu nedenle ayıklama gerektiren veya kemik içeren kesimler satın alınabilir. Buzdolabındaki […]

 • Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 27 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazıda tekne motorunun neden birden durduğunu ya da hızlanmanın yavaş olmasının nedenleri hakkında bilgi edinebilir, olası nedenleri görebilirsiniz.