Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Ahşap Tekne Bakımı İpuçları

Bakım Onarım Kışlama 16 Mayıs 2017

Söz konusu ahşap tekneler ise tekneye bakım yapılması gerektiğinde farklı yöntemler izlenebilmektedir. Gerekli önlemlerin alınabilmesi için teknenizin her yıl düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekir.

Islak zeminler kurulanmalıdır
Bizde bu yazımızda teknenizin ihtiyacı olan bakımı kendiniz nasıl yapabilirsiniz konusuna değineceğiz. Öncelikle ilk bakılması gereken şey, teknenizin içerisinde biriken suların denize açılmadan önce mutlaka boşaltılması gerektiğidir. Çünkü ahşaptan yapılan tekneniz biriken sular içerisinde kaldıkça ileride bazı noktalarından açılmalar yaşayabilmektedir. Ayrıca tekneniz için belirtmiş olduğumuz noktalarda tespitler yapılmalıdır. Islak kalmış olan noktalar ileride büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.
Bu sorun ile karşı karşıya kalan tekne sahipleri eğer imkanları varsa zımparalama işlemini kendisi de yapabilir. Teknenin zemininin birbirine tutunmasını sağlayan macun kısım su değince kalkmışsa, ıslak olan noktalar nazikçe zımparalanmalıdır. Zımparalanma işlemi ıslaklık gidip geriye yalnızca ahşap zemin görünene kadar devam ettirilmelidir.

İnceltici tiner mi yoksa terebentin mi?
Diğer bir yöntem ise inceltici kullanmaktır. İncelticiler maddi açıdan daha az maliyetli gibi olsalar da esasında teknenizin dokusunda tahribatlara yol açabilmektedir. Çünkü böylesine uygun bir malzemenin kullanılma dozu mutlaka iyi ayarlanmalıdır.
İnceltici tiner kullanmaktansa terebentin malzemesini kullanmak daha akıllıca bir çözüm olabilmektedir. Tinerden daha fazla maliyetli olan bu ürün, teknenizde sıkıntısız bir bakım süreci yaşamanıza destek olacaktır.

3041 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.