• Per. Şub 29th, 2024

Acil durumlarda navigasyon gerekliliği konusu aslında bizim yaşadığımız coğrafyada çok gerekli bir konu olmayabilir. Ancak acil durum navigasyonu daha uzaklara gitme hayali kuran denizcilerin fikir ve bilgi sahibi olması gereken bir konudur. İstatistiklere bakıldığında da denizcilerin birçoğunun hiçbir zaman acil durum navigasyonuna ihtiyacı olmadığını göstermektedir. Yine de bu durum insanın başına bir kez bile gelse çok ciddi sonuçlara yol açabilecek derecede önemli olabilir.
Acil Durumlarda Navigasyon
Acil durumda navigasyon ihtiyacı en çok tekne kazaları sonrası akıntıyla sürüklenen bir teknede gerekli olur. Bu konuda birçok yayın bulunmaktadır. Biraz okumayla oldukça yeterli bilgi elde etmek de mümkündür.
Açık denizde seyir yapan bir denizci mutfaktan tutun makine mühendisliğine kadar geniş bir alan hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sizin de biraz fen eğitimi görmüş, kitaplar okumuşluğunuz varsa, bir de açık denizlere çıkmaya niyetiniz varsa herhangi bir yerde anakaraya ulaşabilmelisiniz.
Aslında birçok denizci kazazede durumundayken denizde navigasyondan ziyade denizde hayatta kalma konusuna odaklanmaktadır. Haklıdırlar da. Ancak yine de ilkel araçlarla da olsa yönünüzü bulabilmek çok keyiflidir.
Bir denizci acil durumlara karşı hazırlıklı olmalıdır. Acil durum navigasyonu da bu konuya dâhildir. Gün gelip de tekneyi terk etmeniz gerektiğinde kendinizi daha hazır hissedeceğiniz kesindir.

Bir yanıt yazın

Translate »