• Per. Şub 22nd, 2024

Tekneleri çoğu kez koylarda, limanlarda demirli görsek de aslında tekneler açık denizde de sık sık demirlerler. Bunun sebepleri arasında genelde birinci sırada balık avı gelir. Derin su balıklarını avlamayı tercih edenler açıkta demirlerler. Bunun yanı sıra yine arıza ya da teknik sorunlar nedeniyle de açıkta demirleme yapılabilir. Aslında sadece keyif için bile güzel bir havada açıkta demirleme yapılabilir.
Peki, açıkta yapılacak demirlemede nelere dikkat edilmeli? Tabii ki her şeyden önce zincir ya da halatımızın uzunluğunu kontrol etmeliyiz. Deniz derinliği ile halat uzunluğunuzun orantılı olması ve kaloma payı da değerlendirilmelidir. Bu açıdan seyir yaptığınız bölgenin derinliğini mutlaka öğrenin. Seyir haritaları, elektronik haritalar bu konuda yardımcı olabilir. Eğer derinlik halat uyumunuz varsa açıkta demirlemede sorun yoktur. Sorun genelde o derinlikten çapayı yeniden tekneye alma sırasında olur. 100 metreden çapa çekmeyi hiç denediniz mi? Pek tavsiye etmeyeceğimiz bu durum için ırgat sahibi olmayı öneriyoruz. Irgatınız yoksa ve sık sık açıkta demirleyecekseniz en azından çapa çekmek için çapa çekme toplarından bir tane edinebilirsiniz.
Demirleme sırasında askeri bölgeler, tarihi bölgeler gibi yasaklanmış bölgelerde olmadığınıza emin olun. acik-denizde-demirleme

Bir yanıt yazın

Translate »