• Pts. Nis 22nd, 2024
balıkçı teknesi

Su üzerinde hareket eden bir teknedeyseniz ve amacınız balık avlamaksa bilmeniz gereken belli başlı maddeler vardır. Bu konuda tecrübe edinen pek çok insanın öne sürdüğü bu maddelerden biri hareket halindeki teknenin arkasından bıraktığı takım düzeneğinin av mahalinde gezdirilerek etkili olmasını ve balıkları kendine çekmesini sağlamaktır. Açık denizde avcılık yaparken doğal ve yapay yem kullanabilirsiniz. Fakat balıklar için doğal yemler çok daha ilgi çekici olmaktadır. Dibe bağlı yaşayan balıkları bu yöntemle çekmek çok zordur. Bu yöntem daha çok yüzeye yakın olarak yaşayan balıkları çekmek için uygulanır ve çoğunlukla başarılı olunur.
Önemli olan balıkların bol olduğu bir yer keşfederek bu alanda avlanmaya çalışmak olacaktır. Balık avı sırasında avlanmak istenen balığın cinsi ve nelerden hoşlandığı önemlidir. Bulunduğunuz bölgede hangi balık türlerinin yaşadığını bilerek hareket ederseniz daha çabuk ve kolay bir biçimde istediğiniz balığı yakalayabilirsiniz. Hedefteki avın özelliklerini ağırlığı ve mukavemeti belirler. Bunlara bağlı olarak açık denizde balık avı sırasında takım olarak avlayabileceğiniz balıklar bulabilirsiniz.
Açık denizlerde orta ya da yüzey kısımlarda yaşayan balıklar son derece süratli hareket eden balıklardır ve hedefiniz bu balıklarsa sizin de süratli olmanız gerekecektir. Bazı balık türleri saatte 90 km hıza ulaşabilmekte ve bu balık türlerini yakalamak çok zor olmaktadır. Yüzeydeki balıkları yakalamak için ilk olarak hazırlamış olduğunuz av takımını yavaş bir biçimde suya indirmeniz ve bu aşamada balıkları ürkütmeden hareket etmeniz gerekmektedir. Açık denizde balık avı sırasında güvenliğinizi ihmal etmemeniz ve kesinlikle olta ipine dokunmamanız gerekmektedir. Olta atıldıktan sonra müdahalede bulunmadan beklenmesi balıkları çekebilmek adına daha yararlı bir adım olacaktır. Her zaman küçük yem ile başlanarak daha sonra artırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »