Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Profesyonel Denizcilik, Tekne ve Denizcilik 1 Temmuz 2013

Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlamalarının tarihi 1926 yılına dayanmaktadır. 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş olan “Kabotaj” kanunu özünde Türk denizciliğinin gelişmesinin önünü açan kilometre taşlarından biri olmuştur. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren bu kanunla birlikte “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır.” hükmü kabul edilmiş ve bahsi geçen faaliyetlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılması öngörülmüştür. Fransızca bir sözcük olan”Kabotaj” anlam olarak, bir ülkenin kendi limanları arasında yapılan ticari denizcilik faaliyetleri anlamını taşımaktadır.

Kabotaj yasasının amacı elbette ki Türk denizciliğinin gelişmesidir. Denizciliğimizin ve Deniz’de ticari faaliyetlerin gelişmesi için almamız gereken çok yol olduğu bir gerçektir. Ancak Türkiye biraz geriden de olsa denizcilik alanında gelişme göstermektedir.
Tüm denizcilerin Bayramı’nı kutlar, deniz tutkunlarının denizde daha çok zaman geçirebilmesini dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]