• Per. Şub 29th, 2024

1 Deniz Mili: 1,85200 kilometre

Tüm dünyada denizciler hız birimi olarak deniz milini (knot) kullanırlar.

1 Deniz Mili: 6.076 feet

1 Deniz Mili: 1.852 metredir.

Yani karada kullanılan mile göre %15 daha uzundur.

Örnek vermek gerekirse 10 knot esen rüzgâr saniyede 5,14 metre ve 18,52 kilometre hızında esmektedir. Bu arada belirtmek gerekir ki denizciler açısından rüzgâr gerçek rüzgâr ve hissedilen rüzgâr olarak iki şekilde ifade edilebilir. Tekne hareket halinde değilken ölçülen rüzgâr ile örneğin tekne rüzgâr üstüne doğru giderken hissedilen rüzgâr birbirinden farklıdır ve ikincisi doğal olarak daha şiddetli hissedilir.

Rüzgar hızı hakkında bir yargıya varabilmek için kullanılan en geçerli yollardan biri de rüzgarın su üzerindeki etkilerine bakmaktır. 1805 yılında İngiliz Donanması Amirallerinden Francis Beaufort tarafından gözleme dayalı bir tablo oluşturuldu. Beauofort Gücü olarak adlandırılan tablo, rüzgârın su üzerindeki etkileri ile ilgili 10 segmentlik bir sınıflandırmayı içerir. Halen dünyanın birçok ülkesinde hava tahmincileri rüzgar raporu verirken beaufort kuvvetini de verirler.

Belirttiğimiz gibi denizcilikte hız birimi olarak knot kullanılır. Bir knot bir deniz miline karşılık gelir. Bu terim bir parakete ipi üzerindeki 47 kadem (feet) 3 pus (inç) (~14,4 m.) aralıklarla atılmış düğümlerden (knot) gelir. Eskiden teknenin arkasından sarkıtılan bu ipin üzerindeki düğümlerin kaçı 28 saniyede denize giderse bu ölçü deniz mili cinsinin teknenin hızını verirdi. Hız birimi olarak bu terim, saatte şu kadar knot olarak değil de sadece knot olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

Translate »